25 Şubat 2006 Cumartesi

BAHAR İÇİN KABARMIŞ ÇERÇEVELERİN TASNİFİ


Arıcılar için kabarmış çerçeveler eşsiz bir hazine kıymetindedir.
Zayıf güce sayip arılarımıza hazır kabarmış çerçeve vererek daha hızlı gelişmelerine yardımcı olabiliriz.Ayrıca yeni zayıf doğal oğullara da kabarmış çerçeve verilebilir.Fakat kuvvetli doğal oğullar daha çok mum işleme yeteneğine sahiptirler.Arıcılar kabarmış çerçeveleri daha çok bal mevsimi için saklarlar özellikle baharda bal alan arıcılarımız bal sezonuna kadar arıları yetiştiremedikleri için kabarmış çerçeveler çok ihtiyaç duyarlar.

0- Yeni mum takılmış bir çerçeve
1- Arılarca kabartılmış henüz yumurta atılmamış birinci yılındaki çerçeve
2-3 Arılarca defalarca yumurta atılmış ve yavru çıkmış olduğunu mumun renginin değişiminden anladığımız iki yada üç yıllık çerçeve
4- Dört ve daha yukarı yıllarda kullanılmış iyice kararmış çerçeve.

Kovanlarda kullandığımız çerçevelerde gelişen larvalar arı haline dönüşümleri esnasında larva gömleğini mum üzerindeki gözlerin cidarında yapışarak gözün hem ufalmasına hemde renginin koyulaşmasına neden olmaktadır.

Kovanlar içinde bulunan kabarmış çerçevelerin ideal değişim zamanı üç yıldır. Üç yılın sonunda mumlar çerçeveden sıyırılıp eritilmeli ve bu konu ile ilgilenen işletmelerden plaka halinde bulunan yeni mumlarımızı almalıyız.

Hiç yorum yok: