22 Şubat 2006 Çarşamba

KIŞ MEVSİMİNDE ARI KOVANLARININ DURUMU

Kar altında kaldı diye uçuş deliğini açtığımız kovandaki arılar hareket haline geçip uçmak isteyecek ve dışarı giden arılar sğuk nedeni ile geri gelemeyerek kar üzerinde ölecektir.
Kışın kovanlar yerden mutlaka yükseğe konulmalıdır. Kovanlar içine yağmur ve kar sularının girmemesi için kuruluk sağlanmalı mümkünse üzeri çinko benzeri levhalarla yada oluklu çatı malzemeleri ile kapatılmalıdır.

Kovanların üzerinin şiddetli fırtınada açılması sonucu bir hafta üzeri açık kalan kovanların ölmediği ve hatta farkına varılıp kapatıldığında içerisinde kar yığını bulunan bu koloninin ilkbaharda gelişimini tamamlayıp oğul verdiği düşünülecek olursa, soğuğun arılara bir problem yaratmadığını görürüz. Tersine üşümesin diye fazla sarıp sarmalanan kovanlardaki arı kolonileri uzun süre hava sirkülasyonunun olmaması sonucu karbondioksit ve nem birikiminden dolayı zehirlenerek ölmektedir. Hava sirkülasyonunu sağlamak için kovanların arka kısmından ön kısma doğru bir eğim yapmalıyız.


Koloniler kar altında kaldı öndeki deliklerini açalım havasızlıktan ölür diye düşünenler varsa bu işe hiç girişmesinler. Arı kolonileri kışı kar altında gayet sakin ve huzurlu geçirirler unutmayın ki tabiatta bulunan arılara hiç bir insan yardım etmemeketedir.Arıları kışın rahatsız ettiğinizde koloni harekete geçecek kovan içerisindeki uygun sıcaklık bozulacak arıların karışması sonucu daha fazla bal tüketilecek ve hatta dışarı çıkan arılar soğuk nedeni ile kar üzerine düşecek ve bir daha geri gelemeyecektir.

Hiç yorum yok: