19 Nisan 2007 Perşembe

FİDAN DİKME DÖNEMİ


İstanbulda fidan dikme merasimi 27 Nisan 2007 tarihinde yapılıyor. İlgilenenlere duyurulur.


Ülkemizin jeolojik yapısı, coğrafyası ve iklimsel özellikleri dikkat edilecek olursa bozkırların bile ağaçlandırılabileceğini göstermekte. Bir zamanlar Edirneden Ardahana kadar hiç yere inmeden ağaç dallarından geçerek gidilebileceğini duyarız hep.


Ağaçların bizlerin yaşamı için verdikleri oksijen gazını hiç bir mecburiyetleri olmadan yapmaları, bölgeye yağmur bulutlarını çekmeleri, toprağın erozyona ve heyelana uğramasını önleme, yaban hayata ev sahipliği yapma, orman envali ile ekonomiye katkısı gibi sayılamayacak kadar çok sayıda faydası olduğu muhakkaktır.


TEMA vakfının organize ettiği ve askeriyenin desteklediği, askeri arazilerin ağaçlandırılması çalışmalarına İstanbul bal üreticileri birliği de destek vermiş bulunmakta.


Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi Öğrencilerinin de desteklediği ağaç dikme kampanyasına katılmak isteyenler fidan başına 3 ytl lik bağışı Tema vakfına yapabilirler.
Ağaçları dikecek olduğumuz çukurların açılmasını, fidan dikilmesine yardımcı olunmasını,fidanların sulanmasını ve basan otların temizlenerek fidan diplerinin çapalanması gibi işlemlerin askerler tarafından yapılacağını bilmek dikilen fidanların başı boş kalmayacağının ve dikimden sonra takip edileceğinin bilinmesi yapılan çalışmanın başarılı olacağının göstergesi.
1 öğrencinin bir yıllık ihtiyacını karşıladığı kitap, defter, kalem gibi eşyaları için 16 adet 60 yaşında ağaç kullanıldığını duyduğumda bende çok şaşırmış ve kendime acaba hayatımda kaç fidan diktim diye sormuştum. Şimdilerde dikilmesine vesile olduğum ve askeriye arazilerine dikilen fidan sayısı 8500 civarında. Tüm arı severlerin bu çalışmalara destek vermeleri temennisi ile. Çalışmalarında başarılar, sezonlarında bol bereket dilerim.
Kalın Sağlıcakla.


Hiç yorum yok: