16 Nisan 2008 Çarşamba

KANOLADAKİ VERİMİ HER ARICININ YAKINLARINDA VASA GÖRMESİNİ İSTERİM.

KANOLA= HARDALKANOLA BİTKİSİ ÖZELLİKLE BİYODİZEL İMALATINDA KULLANILAN BİR KÜLTÜR BİTKİSİ


ÇİÇEKLER ALTINDAKİ BOĞUMLU İĞNE GÖRÜNÜMÜNDEKİ KAPSİL ŞEKLİNDEKİ KISIMLAR TOHUM TASLAĞI VE BOL UFAK YAPILI TOHUM VAR BİR KİLOSUNDA 550 GR KADAR YAĞ ÇIKABİLİYORMUŞ.

BAZI YERLERDE KANOLA BOYUMUZU BİLE GEÇMİŞ DURUMDA, ÇOK ÇİÇEKLENEN, SIRALI VE ALMAŞLI AÇTIĞI GİBİ, GEÇ EKİLEN TARLALARDA DAHA SONRA AÇTIĞINDAN YHAKLAŞIK 2 AY GİBİ ÇİÇEKLENME DÖNEMİ OLABİLİYOR.
DEKARLARCA AÇAN KANOLA, UÇUŞ DELİKLERİNDE SANKİ ÇİÇEK AÇMIŞ GÖRÜNÜMÜ ORTAYA KOYUYOR.
BU GÜZELİM POLENLERİ ELİMİZDE FAZLA MİKTARDA POLEN TUZAKLI KOVAN OLMADIĞI İÇİN TOPLAYAMADIK AMA SİPAİRİŞLERİNİ VERDİM AYDINDAN YAKINDA GELİYOR. pOLEN ÜRETİMİNEDE BAŞLIYORUZ.

BİR İZLEYENİMİZ YAKIN RESİM İSTEMİŞTİ. ONA BU RESİM.
BİZLER BİR TARAFTAN EKSİLEN KOVANLARIN TEMİZLİKLERİNİ YAPIYORUZ.
YAKINDA OĞULLAR DA ÇIKAR, ANALARDA ÇIKAR, DURMAK YOK.
BİRAZ DAHA AZALSINLAR BÖLME İŞLEMLERİNE BAŞLAYACAĞIM, ANA ARI YETİŞTİRME İŞLEMLERİNE TEZ VAKİTTE BAŞLAMALIYIZ. POLEN VAR NEKTARDA GÜÇLÜ GELMEYE BAŞLADI DIŞ ÇERÇEVELERDE GÖZ BALLARI YOĞUNLUK KAZANDI KAT ATILANLARDA BAL BİLE GÖRMEK MÜMKÜN. VE BİZİM MÜŞTEMİLAT, ARILIKLARDA BU TÜR BİR BARAKA, ÇADIR, EV VS OLMASI ŞART.ÖRNEK BİR ARI İŞLETMESİ KURAMADIĞIM İÇİN ASLINDA ÇOK ÜZÜNTÜLÜYÜM. BU ARILARIN YERLERDE OLMASI BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR. FAKAT BİR KAMYON ARININ YERDEN YÜKSELMESİ İÇİN BİR KAMYONDA ALTLIK LAZIM,8 X 8 KALASLARI TAŞIMAKTAN İMANIMIZ GEVREDİ FAZLA MİKTARDAKİ KOVANLARIN YERDEN KALDIRILMASI İÇİN ALTERNATİF BAZI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNMAK İSTEYENLERİN GÖRÜŞLERİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.
ARILIKLAR TESİS EDİLİRKEN YOLLARDAN VE YERLEŞİM YERLERİNDEN UZAKTA OLMALIDIR LAKİN ARILIKLARIN İÇİNDE MUTLAKA SU, YOL, TUVALET OLMALIDIR.
ARILIKTA KOVANLAR YERLEŞTİRİLİRKEN MUTLAKA GÜNEY YAMAÇLAR TERCİH EDİLMELİ, ARAZİ HAFŞF EĞİLİMLİ OLMALI, BİRBİRİNİ TAKİP EDEN ÇİÇEKLENME DÖNEMLERİ YAKALANMALIDIR.
HER SIRA ARASI MUTLAKA EN AZ 3 METRE OLMALI, ÇOK UZUN SIRALARDAN KAÇINILMALI EĞER YAPILACAKSA UZUN SIRALAR ARASINDA BOŞLUK BIRAKILARAK KOVANLAR GRUPLANMALIDIR.


ARILAR GEZGİNCİLİK YAPILDIĞINDA DAHA ÇOK NEKTAR VE DAHA ÇOK POLEN BULABİLME İMKANI BULURLAR BÖYLECE ARICININ DAHA AZ BESLEME YAPMASI SÖZ KONUSU OLUR.
ERKEN İLKBAHARDA BESLEME YAPAR VE ARILARI YUMURTAYA ZORLARSAK BAHARIN İLK GÜNLERİNDE ARILAR KENDİ BESİNLERİNİ KENDİLERİ BULABİLECEKLERDİR.
ARILIK İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSANIZ KALBİNİZDEN NE GEÇİYORSA ALLAH SİZE DAHA İYİSİNİ, DAHA MÜKEMMELİNİ VERSİN. iYİ ARILAR VE İYİ ARILIKLAR ÖNCELİKLE SİZİN MUTLULUĞUNUZ, ÇEVRENİZİN SAĞLIĞI, TOPLUMUMUZUN ZENGİNLİĞİ MEMLEKETİMİZİN KAZANCI OLACAKTIR. BU DEĞERSİZ MADDİ VARLIKLAR SİZLERİN ZENGİN VE YÜCE KALBİNİZİN EĞLENCELERİ. EĞELNECELERİNİZİN OUNCAĞI OLMAYIN. OYUNCAĞINIZ BU MİNİK SEVİMLİ YARATIKLAR OLSUN.
KANOLA ARDINDAN KARAÇALI KESTANE AYÇİÇEK PÜREN KOCAYEMİŞ BU YILIN FLORA TAKİBİNDE BUNLAR VAR KISMETSE.

9 yorum:

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

O RA CENNETMİ KARDAŞ BU GÜZELLİKTE ARICIMI OLSAK NE ARTIK SİZ PARAYA PARADA DEMESSİNİZ, GALİBA BU İŞTE PARA VAR DUR ARKADAŞLARA TAVSİYEDE BULUNAYIMDA ARICI OLSUNLAR NE DERSİN
HADİ KOLAYGELSİN

yalovalı arıcı dedi ki...

bundan iyisi şamda kayısı derler.daha ne olacak örnek bir arıcılık işletmesi.kovanları yerden kaldırmak için değişik çözüm arıyorsan bloğumu ziyaret et oraya en kolay sistemin videosunu koydum.Üzerinde çalışılarak daha değişik daha kullanışlı hale getirilebilir...

işiniz çokk kolay gelsin....

ilhami uyar dedi ki...

Sayın Sezer kanola bitkisi hakkında Tekirdağ Gündüzlü köyünde ekim alanlarını gezerek bilgi aldım,ileriye dönük projeleri var ,bulunduğunuz yerin neresi olduğu hakkında bilgivermemişsiniz,görünen oki bu bitkinin ekimi çok olacak hayırlısı olsun,kolaylıklar diliyorum.

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

selamün aleyküm
üstad imkanım olsada şu arılardan bende 2-3 tane alsam diyorum
şu paket arı olayı çıksa da yurdumda
kargoyla sipariş veririm de hemen gelirdi ne güzel olurdu.
kal sağlıcakla

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

selamün aleyküm
şu sepha sorunun için çözüm
yeni çıkan katlanabilir zeytin sepetleri var hafif
birisi önerdi belki işine yarar
allaha emanet ol
kal sağlıcakla

UĞUR KIRAN dedi ki...

YALÇIN HOCAM RESİM İÇİN TEŞEKKÜRLER, BENİM ARILARIN ÇEVRESİNDEDE BOL MİKTARDA BU ÇİÇEKTEN VAR, KALIN SAĞLICAKLA, AYRICA ARILARINIZIN MAŞALLAHI VAR NAZAR DEĞMESİN İNŞALLAH

muratakın dedi ki...

Sayın Yalçın Bey:
Kanalo çok iyi mis gibi kokuyor vede akşam üzeri bile arılar ziyaret ediyor. Tarlada bende buğün fotoğraf çektim boyumca olmuşlar.
Bir sorun ayçiçeği çiçekteyken arılara da zararlı olan ilaçlama yapılıyor o gün kovan ağızları kapatılıyor, bunun için önlem aldınızmı.
Saygılar.

muratakın dedi ki...

Yalçın Bey yanlış olmuş
ayçiçeği değil kanola olacaktı.

turan sezer dedi ki...

yalçın bey resimleriniz çok güzel,kanola tarlaları çok güzel.Ben SAMSUN/Vezirköprü'den turan sezer.ŞEFİMİZ Mesut abinin çalışırken çekilmiş fotoğraflarını görmek istiyoruz.saygılar sevgiler.