25 Ağustos 2008 Pazartesi

15-17 AĞUSTOS 2008 TARİHİNDE ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE YAPILAN YAPAY ANA ARI DÖLLENMESİ VE ISLAH KURSU HATIRA VE EĞİTİM FOTOLARI
Giresun arıcılarımızdan Kadir Aydın
Ziraat fakültesinden bir hocamız Gonca Üzmen
ilçe tarım müdürümüz Turgut, Machaelli ayşe hanım.
Mehmet bir biyolog. ODTÜ de asistan. Kendisine yabancı dili ile bizlere yardımcı olduğu için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bu yapılan çalışmalar bir ibadet. Yaptığımız çalışma ise okumak. Kuranın ilk inen ayeti gibi ıkra=oku


Susan ve Devrim yapılan çalışmaları incelikle takip edip eksikliklerin tamamlanması için çok çaba sarf ettiler.
Müdürhanım Meral hocaya yaptıkları ile ilgili bilgileri verirken.


Herkesin yüzündeki mutluluk başarının bir göstergesi.

Salin solüation hazırlanışı ve kullanılması şart ve uygulamada çok önemli bir yeri var.
Her kursiyer çok başarılı idi.

Sıra pratik yapmaya geldi. Yüzlerce ana arı döllenmeyi bekliyor. Hayvanları seven derneği bizi lime lime doğrardı herhalde.Yanlış bir uygulama olmakla birlikte önemli ip uçlarını veren bir resim.
Ana arının fikse edilmesi ve bayıltılması.
Susan Cobey sperm alınmasından enjektesine, ana bayıltmadan fikse etmeye her noktayı hiç bir mecburiyeti yok iken misafir eğitmen kimliği ile Devrim hocamızın arkadaşı olması nedeni ile bizlere yardımcı olması bizim için büyük bir şans idi. Susan Cobeyin tekniğinin mükemmel oluşu işin ehlinden bizzat öğrenilmesi bizler içinde büyük bir nimetti emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Sperm toplanması, alınması, depolanması, kullanılması, her biri incelik isteyen ve önemli konular. Steril ortamlarda hijyen kurallarına uyularak yapılması gereken çok önemli bir konu.Meral Kence hocamız olağanüstü bir hanımefendi. nazik kibar ve çok bilgili. Türkiyedeki zenginlik kaynaklarımıza sahip çıkma bilincinin geliştirilmesi için çaba sarf eden bir hocamız.

Karbondioksit tüpü yapay döllemede olmazsa olmazlardan.Bakanlık, arıcılık araştırma enstitüleri, bal birlik başkanları, yetiştiriciler birliği başkanları, akademisyenler her alandan kursiyer mevcuttu.

Arıcılık araştırma enstitülerinden arkadaşların katılımcı olması bilgilerin , gelişmelerin ve çalışmaların neler olduğu ile ilgili bizlerin geniş bir yelpazeden olaylara bakmasına yardımcı oldu.Aramızdaki dostlukların ebedi kalması temennisi ile.

Tüm kursiyerler birbirlerine destek olmak için adeta yarıştı.
Paylaşımların arttıkça kartopu gibi büyüdüğünü bilen herkes mutlu.
Kurs süresince geçirdiğimiz zaman hem çok verimli geçti hemde çok eğlenceli.


yapay dölleme yapılan analar diğer doğal döllenenler kadar başarılı oluyormuş.
Mikroskoba yabancı olmadığımızdan netlik ayaları ve çalışmalar kursiyerleri pek zorlamadı. önemli olanda zaten yapay döllemenin inceliklerinin öğrenilmesi idi.
Mikroskoba bağlı olan monitörden yaptığımız çalışmaları daha net ve görsel bir boyutta diğer arkadaşların görmesi sağlandı. Hem pratik yaparken hocaların eksiklerimizi görmesi sağlandı hemde hocaların uygulamaları daha açık görülmüş oldu.
Susan işinde oldukça başarılı, bizede Devrim hocamızla birlikte gerekli bilgi birikimlerini aktardı.
Mikroskoplar ile birlikte yapay döllemede kullanılan ekipmanlar.
Yapay döllemede kullanılan mikroskoplar.

Susan Cobey ile birlikte karşılıklı bilgi alışverişleri yaptık.

Her iş ıslahta önemli A dan Z ye dikkat edilmesi gereken püf noktaları içeriyor.


Rıdvan bey, Kırklareli arı yetiştiricileri birliği başkanı ve il tarım müdür yardımcısı.Mehmet bey Biyoloji bölümünde bir asistan Devrim Oskay ile birlikte hep yol gösterici oldu kendisine teşekkürler.


ODTÜ nün inceleme kovanları bir kısmı çok güzel bir kısmı eskimiş. konya arı yetiştiricileri birliği başkanı erkek toplamış geliyor.Erkek toplamak için erkeklerin en olgun olduğu dönemi tercih etmeli. Spermler kaliteli olmalı. Olgun ve bol.


Sağdaki kafes daha kullanışsızErkek arıları topladığımız kafeslerden biri. Hem görsel olarak hemde kolay alınmalarını sağlayan bir tipte diazyn edilmiş.

8 yorum:

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

Selamünaleyküm
Ülkemizde görmek istediğimiz olay bu idi
Hadi inşallah verimsiz melezleşmiş arılardan kurtarın bizleri
Yolunuz açık olsun
Allah razı olsun
Kalın sağlıcakla

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Sezer,yeni teknoloji ve uygulamaların arıcılığımıza faydalı yansımalarını bekliyoruz.Hayırlı olsun.

Kozlu Ziraat Pazarlama dedi ki...

Selamunaleyküm
hocam ben teknik eleman olarak görev yaptığım zaman sizlerin tatbiki yaparak resimlediğiniz çalışmaları malesef göremedim.kendi adıma çok yüzeysel bilgilerle geçiştirdik. emekli olduktan sonraysa mesleki bilgilerimi kendime işyeri açarak çalışmaya başladım.zamanım olmadı, hep merak ettiğim halde, merak ettiğm hususları resimlemelerinizde iyiden iyiye izledim ve baktım.
ben ve benim gibi nice arkadaşlara da ışık tutuğunuzu söylemek isterim.
bu duygularla selam ve saygılar sunuyorum...

Adsız dedi ki...

Sayın Sezer,
Almış olduğunuz eğitim arıcılık sektörümüze hayırlı ve uğurlu olsun.Sizleri tebbrik ederiz. Bizleri az da olsa bilgilendirdiniz. sağolun.
acaba böyle bir kurs yeniden düzenlenecek mi? açılırsa nası haberdar oluruz?
iyi düler dileklerimle.

Yalçın Sezer dedi ki...

Bu kurs ülkemizde Devrim Oskay hocamızın gayretleri ile gerçekleşti. Kurs sırasında emeği geçen asistanlardan profesörlere herkese tekrar tekrar teşekkürü bir borç biliyiorum.

Tekrarı talepler doğrultusunda mutlaka olacaktır. Bakanlığa, ODTÜ biyoloji bölümünde bulunan Prof Aykut KENCE hocaya yada Devrim hocamıza müracaat ederseniz tekrarı hakkındaki d oğru bilgiyi bulabilirsiniz.

Çalışmlarınızda başarılar dilerim.

ariciahmet dedi ki...

Hocam hayırlı seneler
Çok özür dilerim benim aklım bazı şeyleri almıyor yaşıma ve cahıllığime verin
Madem bu yapay döllenme mümkün ,döllenmede yeterli sperm ana arıya verilbiyorsa, bu ana arı üreticileri neden teşvik ediliyor,istenilen cins arılar üretilebilir çifleşmede melezmeşme olasılığıda ortadan kalkmş olur.

Yalçın Sezer dedi ki...

Merhaba Ahmet Bey,

Söylemleriniz ve düşünceleriniz tamamen doğrudur. Ana arı üreticilerinin teşfik edilmesi varmı bilmiyorum ama ana arı çok ihtiyaç olan bir unsur. Her arıcının kendi ana arısını yetiştirmesi ayrı bir gereklilik.

Sağlıcakla kalın.

Yalçın Sezer dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.