28 Şubat 2006 Salı

ANASIZ YADA VERİMSİZ ANALI KOVANLARIN DURUMUBaharın başlaması ile birlikte kovanlarda takip edilmesi gereken en önemli konu kovanlardaki ana arı durumudur.

Kovanlarda ana arının varlığı ilk olarak muhakak incelenmeli ve duruma göre hareket etmelidir.Ana yok ise yapılması gereken en doğru hareket en yakında bulunan kovandaki arılarla anasız kovanın arılarının uygun bir yöntemle birleştirilmesi olmalıdır.Bu mevsimde ana yapmaları için arılara iş çıkarmak hiçde başarılı sonuç çıkarmaz ve çoğu yaşlı olan arıların yeni verilecek anayı kabul etmeleri kolay olmamakta ve başarısızlık yüzdesi fazla olmaktadır.Kovan içinde eğer ananın yokluğu çabuk anlaşılmayacak olursa işçi arıların yumurtlama durumu gerçekleşir, bu durumda erkek bireylerin artışı olur ki;bu da kovanın ölümü demektir.Kovanın anasızlığını dışarıdan baktığınızda anlayabilirsiniz.Bütün kovanlarda hareket olmadığı bir saatte anasız kovanın uçuş deliğinde arılar ne yaptığını bilmez şekilde hareket halindedir. Koloni bütünlüğü dağılmıştır. Bu tür kovanların arıları saldırma eğiliminde değildirler ve ana arayışı için uzun süreli bir inceleme yapıldığında kanatlarını çırpma hareketi yaparak adeta ağlamaktedırlar.

Kovandaki ana vasıfsız ve yaşlı ise resimdeki gibi dağınık yumurtlama durumu söz konusu olur. Hatta gelişme diğer kovanlara göre çok yavaş yada hiç olmamaktadır. bu durumda da koloni mevcuduna göre ya en yakın kovanla birleştirilmeli yada en erken zamanda genç ana arı verilerek durumu düzeltilmelidir.

Hiç yorum yok: