5 Mart 2007 Pazartesi

KASTAMONU ABANADAN AYHAN AKINTÜRK

Kastamonu ili Abana ilçesinde arıcılık yapan Ayhan Akıntürk abimiz her yıl yaklaşık olarak kolonilerinin yarısını kaybediyor ve hiç de bu durumdan mutlu olmuyordu. Sohbetimiz sırasında her yıl ana arıları değiştiğimi söylediğimde bu sene kendisine yardım edip edemeyeceğimi sordu. Ben çevremdeki arkadaşlarımın ana arı ihtiyaçlarını kendi analarımı değişirken karşılıyordum.

Her yıl değiştiğim ana arılar ile kolonilerde kayıp olmadığını gören arıcı arkadaşlarımı görünce memnuniyetimiz dahada artıyor.

Ayhan abimiz geçen yıl 40 ana almış idi bizden bu gün telefonla görüştük. Kendisinin bir tespiti var. Sizlerle paylaşmak istiyioruz. Her yıl değişmediği analar nedeni ile kolonilerin yarısına yakınını kaybederken. Bu yıl ana arılarını değiştiği kovanlarda sorun olmaması ve ölen bir tek arısının ise güçlü bir koloni olduğunu vurguluyor ve ana gençleştirmenin önemini algıladığını söylüyor.

Sevgili arıcılar burada bir önemli söz söylemek gerekiyor. Bu yılın vasıfsız genç anası geçen yılın en verimli 2 yaşındaki anadan daha kıymetlidir. Fakat ana arıları mutlaka ve mutlaka özel ve güvenilir olan yerlerde ürettirmek gerekmektedir. Aksi taktirde ticari gayeler işin içine girdiğinde sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Ana arıyı kovan kendiside yapabilmektedir. Lakin ana arıların koloni tarafından yaptırılması durumunda anaların vasıfsız olması mümkündür. Ayrıca ana üretiminde vasıflı ana eldesi için gerekli önemli bir takım unsurlar varadır. bu unsurlar öğrenilirse ve arıcı kendi ana arısını kendisi yetiştirirse en mükemmel ana arıları kendimiz elde etmiş oluruz.

Hiç yorum yok: