11 Aralık 2007 Salı

BENMARİ USULÜ NEDİR?

Sevgili arkadaşlar bir çoğumuz üretmiş olduğumuz ballarımızın donduğundan dolayı bu bal şekerlendi acaba çok şeker mi verdiniz?. Bu sahte bal mı? gibi sorularla zaman zaman karşılaşıyoruz.

Bizler doğal balın donduğunu çok iyi biliyoruz. Fakat bir çok tüketici bu durumu maalesef bilmiyor ve bal üreticilerinin üzüntülü anlar yaşamasına neden oluyor. Hatta bazı bal üreticilerinin motive bozukluğu ile bu işi ben yapmayacağım dediklerini defalarca duydum. Her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum. Bal tanıtma grubu oluşturulmalıdır. Buna şiddetle ihtiyaç var. Fakat bizler daima bir görüş ortaya atar ve bu görüşü birileri yapsın isteriz. İcraat noktasında biraz ağır davranırız. Şunu mutlaka gerçekleştirmeliyiz ki bal sattığımız müşterimize donan bal gerçek baldır diye reklamlara başlamalıyız.

Balın donması bir biyokimyasal olaydır. Bu olayın mekanizmasından ziyade donmayan balın (ki çam ve kestane balı da hemen burada ifade edilmelidir) sahte olduğundan şüpheye düşülmelidir bilgisini tüketici ile paylaşmalıdır. Donan balın ısıtılırken mineral ve vitaminlerini kaybettiği de müşteriye bildirilmelidir. Isıtma yapılırken 40-45 derece dolaylarında ısıtılan bal su dolu bir kapta ısıtılmalı ve direkt ısı ile irtibata sokulmamalıdır.

Benmari usulü:

Bal 40-45 derece dolaylarında ısıtılmış olan suyun içine kabı ile birlikte konulur ve sürekli bu ısıda kalması sağlanır belli bir süre sonra tekrar eski haline döner. Bu durum balın karakteristik özelliğine göre çabuk yada daha uzun sürede olabilir. Bu durum balın vitamin ve mineral içeriğine zarar vermezken daha yüksek sıcaklıklar balın içeriğindeki bu doğal yapıyı bozar ve değeri kaybolur.

Ülkemizdeki kovan sayısı miktarındaki yüksek rakam nedense bal kültürü oluşmasında bir gelişmeye neden olmamıştır. Bir çok kişi donmayan balın gerçek bal olduğu kanaatine hakimdir. Bu durumda donmuş bir diğer değişle kristalize olmuş bal tüketiminin oluşmasına ket vurmuştur.

Donmuş bal tüketmek doğal bal tüketmektir. Sağlıklı besleneceğimizi düşünerek yüksek sıcaklığa maruz kalmış olan ve sağlığımıza olumsuz yönde etki edecek olan balları tüketeceğimize donmuş bal tüketmeliyiz. Bal tanıtımlarında bu noktalar üzerinde durulmasına önem verilmesini tüm bal üreticisi arkadaşlarım adına rica ediyorum.

Hoşçakalın.

2 yorum:

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

Bazılarına bir türlü anlatamıyorum adam hayır diyor bal resmen şekerleniyor diyor kesinlikle inanmıyor
adama anlatıyorum anlatıyorum anlamıyor eski yalnış bilgiden vazgeçmiyor bir türlü

haltin68.blogspot.com

KAREPORTAKAL dedi ki...

okuduklarıma çok şaştım.bilgilenmiş oldum hem de ciddi anlamda bilgilenmiş oldum.bunu bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.