22 Mart 2008 Cumartesi

DESTEKLEMELERİ MERAK EDEN ARICILARA BİLGİ

Ümitleri Tükenen Türk Arıcıları Başbakan ve Tarım Bakanlığı'ndan Yardım İstedi

Aydın İl Sınırları İçerisinde Bulunan Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın Türk Arıcılarına Yasaklanmasının Ardından, Küresel Isınma ve Kuraklıkla Birlikte Son Yıllarda Sıkıntılı Günler Yaşayan Türk Arıcıları, Mevcut Desteklerin de Kalkacağı Yönünde Aldığı Duyum Üzerine Eylem Hazırlığına Başladı.
Aydın il sınırları içerisinde bulunan Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın Türk arıcılarına yasaklanmasının ardından, küresel ısınma ve kuraklıkla birlikte son yıllarda sıkıntılı günler yaşayan Türk arıcıları, mevcut desteklerin de kalkacağı yönünde aldığı duyum üzerine eylem hazırlığına başladı. Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) nezdinde girişimde bulunarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e arıcının içinde bulunduğu durumu anlatan mektup gönderdi. Arıcılığın sadece bal üretimi olarak algılanmamasını isteyen Aydın Arıcılar Birliği başkanı Kadir Kılıç, sektörün arıcılıktan vazgeçmesi halinde Türk tarımının da bitme noktasına geleceğini belirtti.
Ülke genelinde 100 binin üzerinde ailenin geçimini arıcılıkla sağladığını sektörden dolaylı ekmek yiyenlerle birlikte bu rakamın bir milyon kişiye yaklaştığını ifade eden Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, en sıkıntılı günlerinde arıcıya verilen desteğin kaldırılması girişimini 'felaket' olarak değerlendirdi. Şu anda 15 YTL'lik ana arı desteği ve süzme balda kilogram başına verilen 60 Ykr'lik destekle birlikte kovan başına yaklaşık 27 YTL destek aldıklarını belirten Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, bu desteklerin kaldırılıp, kovan başına sadece 5 YTL'lik destek verileceği yönünde duyum aldıklarını belirterek "Bu uygulama gerçekleşirse Türkiye'de arıcılık tamamen biter" dedi.
Başkan Kadir Kılıç konuyla ilgili oalarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e gönderdiği yazıda "Ülke genelinde 100 binin üzerinde aile geçimlerini arıcılıkla sağlamaktadırlar. Yıllarca uygulanan yanlış politika yüzünden bu sektör batma durumuna gelmişti. Hükümetleriniz döneminde cumhuriyet tarihinde ilk kez arıcıların elinden tuttunuz, onları dinlediniz ve sorunlarına el attınız. Ana arı ve süzme bal destekleriyle arıcıya ve üretime yeni heyecanlar kattınız. Sektörümüzde İlerleme ve diriliş sağladınız. Ancak son aldığımız bilgilere göre, ana arı ve süzme bal desteğinin kaldırılıp yerine kovan başına 5 YTL destek verileceğini öğrendik. Başta üyelerimiz olmak üzere hepimiz hayal kırıklığına uğradık. 2006-2007 yıllarındaki küresel ısınma ve kuraklık birçok arıcımızı perişan etmişti, bir de böyle bir uygulama yeşeren umutları çökertecektir. Talebimiz mevcut desteklerinizin devamı; ya da kovan başına en az 30 YTL destek verilmesidir. Düşünülen 5 YTL destek miktarı sektörümüzde üretime katkı sağlamayıp şekli bir destek durumuna düşecektir. Üyelerimiz adına konuyu saygı ile sunar gereğini arz ederiz" ifadelerine yer verdi.

Haberler.com dan alınmıştır.

3 yorum:

ilhami uyar dedi ki...

Eğer bu şekilde çoğu Arıcılar birliği başkanları konuya dikkat çekerse niye güzel gelişmeler olmasın.İşin akşayan yönlerini ve neler yapılması gerektiği konusunda yetkililere detaylı bilgiler verilmesi gerektiğine inanıyorum.Kolay gelsin.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ANA ARI DESTEĞİNİ KALDIRMALARI ARILARIN YOZLAŞMASINI BİTİRİR KALİTEYİ GETİRİR KALİTEDE BAŞARIYI SAGLAR BEDELİ ARICI TARAFINDAN ÖDENEN ANA GELİŞİ GÜZEL ALINMAZ KALİTE GEREKTİRİR
AMA ARICILIGI DESTEKLEMEDEN OLMAZ DEVLET MADEM TARLA DESTEĞİNDEN VAZ GEÇTİ ŞİMDİ ARI TARLASIMI OLUŞAÇAK SANDIK BARKOTLAMAK TARLA TOPUSU DEĞİLMİ ÜRETİME DESTEK BALA DESTEK DEMEKTİR BUDA ÜRETİLEN BALI DESTEKLEME OLUR BURADA DEVLET KOVAN BAŞINA KOYDUĞU DEĞERİ BÖLGESEL BELİRLEMELİ VE SANDIK ÜRETİM BAŞINADA DESTEKLERİN TOPLAMI OLAN ORTALAMA 30 YTL DÜŞMELİDİR BU KONUDA 5200 YASAYLA UYGULANMALIDIR TEŞEKKÜRLER

İSMAİL KOCA dedi ki...

Merhaba
Bu gün başkanla sohbet ederken ana arı desteği kalkarsa, fiyatlarının düşeceği söylendi
sizcede düşermi?bu fiyatlarla kime satacaklar diyorlar.
Kolay gelsin
İsmail Koca